Weinig Opticut S 50

Aká optimalizačná píla je pre mňa najvhodnejšia?

V skratke sa dozviete, akým spôsobom uvažovať a rozhodovať pri investícii do optimalizačnej píly.

Ešte 10 rokov dozadu bola optimalizačná píla témou jedine pre veľké výrobné podniky. Malé a stredné prevádzky krátili ručne. Témy ako produktivita, bezpečnosť práce, presnosť a výťaž ale časom neúprosne naberali na dôležitosti a dnes je optimalizačná píla témou prakticky pre každú prevádzku, kde sa kráti drevo.
Špičkou v tomto obore je skupina WEINIG. Kedysi obe dcérske spoločnosti, Grecon a Dimter, vyrábali optimalizačné píly a konkurovali si. Vstupom do skupiny WEINIG optimalizačné píly ponechali v Illertissene (Dimter) a v Alfelde (Grecon) sa špecializovali výlučne na dĺžkové nadpájanie. Táto špecializácia obe firmy posilnila vo svojej oblasti a zvýraznila ich líderské postavenie na trhu. Dnes optimalizačné píly nesú označenie firmy WEINIG s logom „Dimter line“.
Existujú dve základné línie optimalizačných píl – s posuvnou zarážkou a priebežné. Píly s posuvnou zarážkou pracujú tak, že drevo je uložené na šikmý stôl do rezu ho posúva zarážka. Vzadu sa môže aj nemusí nachádzať triediaca stanica. Priebežné píly posúvajú drevo do rezu na bežiacom páse.
To, že píly s posuvnou zarážkou majú nižší výkon, pretože rýchlosť posuvu je nižšia, tak celkom neplatí. Pri pílach s posuvnou zarážkou je totiž možné rezať drevo v balíku. Teda taká výroba, kde nie je potrebné posudzovať kvalitu a vady dreva, je možné drevo v balíku rezať. Typickým príkladom je výroba paliet. Ak pre daný sortiment vychádza výkon napr. 6 bežných metrov (bm) /min, tak pri balíku 3 x 5 ks je ten výkon 90 bm/min, na čo sa nechytá ani najvýkonnejšia priebežná píla. Tento prepočet je značne zjednodušený, chceme ale predstaviť princíp, ako treba uvažovať. Jasné, že prerezať 1 dosku a 15 naraz je časovo odlišné. Ale výsledky nie sú moc vzdialené od zjednodušeného prepočtu. Pri pílach s posuvnou zarážkou je ešte 1 dôležitý faktor – presnosť. Ak niekto potrebuje presnosť polohovania +/- 0,1 mm, tak jedine u týchto píl. WEINIG tieto píly vyrába v triedach OptiCut S 50, S 60 a S 90. V rámci tried je ešte detailné triedenie podľa toho, aký účel majú plniť (veľké prierezy, vysoký výkon, vysoká presnosť). https://www.weinig.com/en/solid-wood/optimizing-cross-cut-saws-with-positioning-pusher.html
Naopak priebežné píly sú vhodné tam, kde sa každá doska posudzuje samostatne. Vady dreva a kvality sú vyznačené fluorescenčnou kriedou, píla si tieto značky načíta a vyráta ideálnu porezovú schému. Rýchlosť posuvu u týchto píl začína na max. 180 m/min u modelu OptiCut 200. Modely OptiCut 260 už majú posuv v píle a posuv pásu oddelený. Každé označené drevo môže na páse dobehnúť pred ním sa nachádzajúcu dosku, ktorá je práve rezaná. Tým sa skráti medzera medzi nimi a výkon zvýši aj o 20%. Trieda sama o sebe je OptiCut 450. Je to najrýchlejšia optimalizačná píla na svete s posuvom cez 450 m/min pri modely Quantum II. Pri tejto High-speed triede už treba uvažovať nad tým, že mať ju neznamená mať aj reálne vysoký výkon. Pri reálnom výkone napr. 50 bm/min a 5 m vstupe musí obsluha za minútu označiť a vložiť 10 ks dosiek. Pre 2 ľudí nereálne. https://www.weinig.com/en/solid-wood/optimizing-cross-cut-saws/opticut-450-series.html
Téma „Aká píla je pre mňa najvhodnejšia“ je príliš komplexná na jeden článok. Ak sa chcete dozvedieť viac, opýtajte sa nás. Spoločne posúdime Váš zámer a navrhneme pre Vás ideálne riešenie.

Martin Kačerík

Weinig Opticut 450

Weinig Opticut 450

Weinig Opticut S 90

Weinig Opticut S 90

Weinig Opticut S 50

Weinig Opticut S 50

Napíšte nám

telefonickyemailom